RECENZJA
Osoba recenzenta nie może pozostawać w zależności służbowej ani w bliskich stosunkach osobistych, a tym bardziej w stosunkach pokrewieństwa, z autorem recenzowanego dzieła, projektu itp. Przełożony nie powinien recenzować prac swojego podwładnego, aczkolwiek w przypadku, gdy grono specjalistów w danej dziedzinie jest bardzo wąskie, może mieć miejsce odstępstwo od tej zasady. Unikanie wszelkiego rodzaju konfliktów interesów bądź okoliczności, które mogłyby obniżyć społeczną wiarygodność procedury recenzyjnej, jest wspólnym obowiązkiem podmiotu zamawiającego recenzję oraz osoby, do której zwrócono się o sporządzenie recenzji.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zespół do Spraw Etyki w Nauce, Dobre praktyki
w procedurach recenzyjnych w nauce, Warszawa 2011
Po wstępnej weryfikacji tekstu Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej (WPP) w imieniu Prorektora ds. nauki Politechniki Poznańskiej wysyła dzieło do recenzenta – plik z publikacją za pośrednictwem Editorial System, a dokumenty pocztą.
Czas na wykonanie recenzji – do 90 dni.
Recenzent przesyła opinię za pośrednictwem formularza w Editorial System, w którym jest także miejsce na tekst recenzji (części: opisowo-sprawozdawcza, analityczno-krytyczna, wartościująca – konkluzja).
POPRAWKI PO RECENZJI
Autor otrzymuje publikację wraz z recenzją i niezwłocznie wprowadza poprawki (czas na poprawki autorskie – do 45 dni).
Publikacja powinna być dostarczona do WPP w formie wydruku jednostronnego, a nowa wersja pliku z wprowadzonymi poprawkami recenzenta przekazana za pośrednictwem Editorial System (w systemie autor składa oświadczenie o wprowadzeniu poprawek recenzenta).
REDAKCJA
Redakcja techniczna i językowa publikacji zgłoszonych przez wydziały PP – bezpłatna (czas oczekiwania na rozpoczęcie redakcji – do 80 dni, zazwyczaj ok. miesiąca).
RECENZJA ARTYKUŁU_wzór.docx