PL EN
PRACA ORYGINALNA
Wariantowość projektowanych mieszkań jako zaspokajanie zmieniających się potrzeb
 
Więcej
Ukryj
1
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa
 
 
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2021;7:173-181
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Mieszkanie jest nie tylko produktem spełniającym podstawowe potrzeby człowieka, ale też miejscem w sensie emocjonalnym. Większość osób przy zakupie mieszkania kieruje się lokalizacją, do której z czasem się przywiązuje. Nierzadko zdarza się, że życiowa sytuacja i potrzeby osób mających mieszkania ulegają zmianie i w tym momencie, szczególnie dla tych związanych emocjonalnie z miejscem, pojawia się przykry problem wieloaspektowej zmiany. Na przykład w wyniku powiększenia się rodziny potrzebny jest dodatkowy pokój i choć mieszkanie jest duże i wygodne, nie ma funkcjonalnej możliwości wydzielenia z istniejącej przestrzeni dodatkowego pomieszczenia. Wieloletnie obserwacje powyższych sytuacji skłoniły autorkę do poruszenia tego problemu i zwrócenia uwagi na potrzebę projektowania mieszkań w taki sposób, by w obrębie tego samego mieszkania można było, w zależności od potrzeb, wydzielić dodatkowe pomieszczenie. Takie podejście do projektowania mieszkań zapewniłoby komfort jego użytkownikom. Uniknęliby oni zmian związanych z przeprowadzką i opuszczeniem miejsca, do którego są przywiązani.
 
REFERENCJE (5)
1.
Bańka A., 2002, Społeczna psychologia środowiskowa, WN Scholar, Warszawa.
 
2.
Berger P., Berger B., Kelner H., 1973, The Homeless Mind. Harmondsworth, England, Penquin.
 
3.
Endsley M.R., 1997, The role of situation awareness in naturalistic decision making, w: Naturalistic Decision Making. Expertise: Research and Applications, red. C. Zsambok, G. Klein, Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum, s. 269-283.
 
4.
Watkins T., 1990, The origins of house and home, „World Archeology”, 21, s. 336-347.
 
5.
Werner C.M., Altman I., Oxley D., 1985, Temporal aspects of home: a transactional perspective, w: Home environments, t. 8: Human Behavior and Environment, red. I. Altman, C.M. Werner, New York: Plenum Press, s. 1-32.
 
ISSN:2658-2619
Journals System - logo
Scroll to top