PL EN
PRACA ORYGINALNA
Osoby z niepełnosprawnościami i starsze w przestrzeni miejskiej
 
Więcej
Ukryj
1
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa
 
 
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2020;1:91-96
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
W artykule opisano problemy osób starszych z niepełnosprawnościami oraz wyzwania architektoniczne w przestrzeni miejskiej, ponieważ demografowie ostrzegają, że w 2020 roku zwiększy się znacząco populacja ludzi starszych, w tym z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność może być czasowa lub trwała; wrodzona lub nabyta. Zadaniem architekta jest ergonomiczne kształtowanie otaczającej człowieka przestrzeni w różnych skalach – od architektonicznej do urbanistycznej. Instytucje administracji rządowej i samorządowej zajmują się pomocą osobom z niepełnosprawnościami i starszym. Domy Pomocy Społecznej (DPS) świadczą usługi w zakresie potrzeb bytowych, zapewniając miejsce zamieszkania, wyżywienie, odzież i obuwie, utrzymanie czystości, opiekuńcze. Należy umożliwić pobyt we własnym mieszkaniu osobie starszej i z niepełnosprawnością do czasu, kiedy jest to możliwe. Pobyt w DPS-ie czasami źle wpływa na komfort psychiczny mieszkańca.
 
REFERENCJE (5)
1.
Gałkowski J. Materiały z czterech edycji konkursu „Wielkopolska Otwarta dla Osób niepełnosprawnych”, ROPS, Poznań.
 
2.
Gałkowski J. (2011). Urbanistyczne i architektoniczne determinanty jakości życia ludzi niepełnosprawnych i starszych na przykładzie współczesnego Poznania (rozprawa doktorska), Poznań.
 
3.
Instytucje w służbie obywatela (2019) - niepelnosprawni.pl.
 
4.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu (2019).
 
5.
Wojtanowicz K. (2016). Rola organizacji pozarządowych w przygotowaniu do samodzielności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Kraków.
 
ISSN:2658-2619
Journals System - logo
Scroll to top