PRACA ORYGINALNA
Family allotment gardens in the structure of Poznan city and their role in adaptation to climate change.
Więcej
Ukryj
Data publikacji: 14-03-2024
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2023;13
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Celem pracy była analiza lokalizacji i aktualnego stanu zagospodarowania Rodzin-nych Ogrodów Działkowych (ROD) w Poznaniu oraz zmian, jakie zaszły w latach 2011-2021. Autorki zweryfikowały 98 ogrodów, z których tylko 85 nadal istnieje. Przedmiotem analizy były: kontekst i lokalizacja ROD-ów w strukturze miasta, w tym powiązania z klinami zieleni Poznania oraz układem hydrograficznym. W rezultacie zidentyfikowano uwarunkowania i problemy ROD-ów w Poznaniu, a także wskazano możliwości lepszego wykorzystania ich potencjału.
Wyniki badań potwierdzają, że ROD-y stanowią integralną część struktury poznańskich klinów zieleni i mają duże znaczenie społeczne, przyrodnicze i klimatyczne, jednak ze względu na sposób aranżacji (podział działek, ogrodzenia) zakłócają ciągłość i dostęp-ność terenów zieleni miejskiej i są słabo zintegrowane z wodami powierzchniowymi mia-sta.
Proponowane zmiany w układzie przestrzennym i organizacji ROD-ów (zwiększenie dostępności publicznej) umożliwiłyby włączenie niektórych ogrodów w struktury klinów zieleni lub utworzenie nowych łączników pomiędzy klinami. Ponadto poprawa powiązań ze zbiornikami wodnymi (odkrycie skanalizowanych odcinków potoków, poprawa do-stępności brzegów) podniosłaby ich wartość ekosystemową i pojemność retencyjną zlewni miejskich.