PRACA ORYGINALNA
Kształtowanie przestrzeni pracy w szpitalu jako jedna z propozycji rozwiązań kryzysu kadrowego w sektorze zdrowia w Polsce
Więcej
Ukryj
1
Wydział Architektury, Szkoła Doktorska, Politechnika Poznańska, Polska
2
Wydział Architektury, Instytut architektury, urbanistyki i ochrony dziedzictwa, Zakład architektury usługowej i mieszkaniowej, Politechnika Poznańska, Polska
Data nadesłania: 07-01-2024
Data akceptacji: 18-04-2024
Data publikacji: 12-08-2024
Autor do korespondencji
Julia Zieleniewska
Wydział Architektury, Szkoła Doktorska, Politechnika Poznańska, Piotrowo 3, 60-965, Poznań, Polska
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2023;17 Wydanie Specjalne
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi medyczne kluczowym jest wypracowanie efektywnego systemu opieki zdrowotnej. Ważnym elementem systemu jest personel medyczny. Badania naukowe wskazują na związek między komfortem w miejscu pracy a jakością wykonywanych zadań, w tym przypadku: jakością leczenia oraz ratowania życia pacjentów.
Niniejszy artykuł odnosi się do możliwości, jakie daje architektura w walce z kryzysem kadrowym w sektorze zdrowia. Do czynników przyczyniających się do kryzysu kadr należą: starzenie się społeczeństwa, emigracja, stres w środowisku pracy i stanowią dodatkowe obciążenie, już i tak wymagającej profesji. Jednym z rozwiązań może być reorganizacja przestrzeni pracy, której pozytywny wpływ na dobre samopoczucie personelu, produktywność pracowników i jakość wykonywanej pracy opisywany jest w licznych badaniach naukowych.
Praca stanowi przegląd literatury przedmiotu oraz analizę źródeł ekonomicznych, medycznych i danych statystycznych. Dokonano przeglądu literatury związanej z charakterystyką personelu, zatrudnieniem w opiece zdrowotnej i danymi demograficznymi. W pracy dokonano analizy oraz opracowano punkty, będące wytycznymi do projektowania szpitali z uwzględnieniem potrzeb kadry.
Wyniki pokazują, że organizacja przestrzenna miejsca pracy może wpływać na komfort pracy pracowników. Stres, obciążenie pracą czy niewystarczająca płaca są kluczowymi powodami zmiany zawodu, jednak korzystniejsze warunki pracy (m.in. odpowiedniej wielkości pomieszczenia, dobrze wyposażone przestrzenie służące odpoczynkowi i znajdujące się blisko miejsca pracy, zachowanie komfortu temperaturowego, jakości powietrza, dostępu do światła) mogłyby polepszyć jakość oraz komfort w miejscu pracy, umożliwiając szybszą regenerację pracowników. Wyniki badań mogłyby posłużyć ustawodawcom oraz zarządcom szpitali w ustalaniu nowych standardów restrukturyzacji i organizacji przestrzeni miejsc pracy z uwzględnieniem potrzeb pracowników medycznych.