PL EN
PRACA ORYGINALNA
Emergentne kształtowanie relacji między malarstwem ściennym a wnętrzem architektonicznym na przykładzie projektu wnętrza kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Przyłękach
 
Więcej
Ukryj
1
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Instytut Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego
 
 
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2021;5:93-109
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Projekt wnętrza kościoła filialnego w Przyłękach pw. Wniebowstąpienia Pańskiego inicjuje refleksję nad współczesnymi relacjami malarstwa i architektury. Projekt zakłada waloryzację przestrzeni sakralnej przez stworzenie kompleksowego projektu wnętrza z zastosowaniem malarstwa ściennego. Podąża on w kierunku wzmocnienia funkcji liturgicznych (użytkowych) oraz powiązania ich ze sferą ideowo-symboliczną obiektu. Celem jest badanie potencjału tradycyjnych metod i technik malarstwa ściennego w kontekście generatywnego projektowania cyfrowego, nowoczesnych technologii w procesie projektowania architektury. W okresie postmodernistycznej separacji architektury i sztuki jest potrzeba pogłębienia świadomości istoty wielowiekowej korelacji malarstwa i architektury, relacji przestrzeni w malowanym obrazie z przestrzenią architektoniczną, gdzie wspólną materią i polem oddziaływania jest ściana. W pracy zastosowano metodę emergencji do zaprojektowania wnętrza architektury i obiektów przestrzennych. Wykorzystano tradycyjne techniki artystyczne połączone z cyfrową wizualizacją.
 
REFERENCJE (5)
1.
Bąkowska M., 2007, Barwa w architekturze współczesnej, http://www.panol.lublin.pl/wyd... [dostęp: 20.12.2018].
 
2.
Doerner M., 1975, Materiały malarskie i ich zastosowanie, Arkady, Warszawa.
 
3.
Dürschke G., 2015, Emergencja i paradoksalny kamuflaż w architekturze współczesnej. Teoria emergentnych systemów przestrzennych, „Czasopismo Techniczne”, s. 64-71.
 
4.
Jarosz M. i in., 2001, Słownik wyrazów obcych, red. I. Kamińska-Szmaj, Wydawnictwo Europa, Wrocław.
 
5.
Melosik Z., Szkudlarek T., 2010, Kultura, tożsamość i edukacja – migotanie znaczeń, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków.
 
ISSN:2658-2619
Journals System - logo
Scroll to top