PRACA ORYGINALNA
Postsocjalistyczny rozwój obszarów peryferyjnych w kierunku zrównoważonego rozwoju : łączenie interwencji delibeatywnej i projektowej w kreowaniu krajobrazu społecznego powiatu Tarnowo Podgórne w województwie Wielkopolskim.
Więcej
Ukryj
1
Haverford Institute of Public Sociology, Boston, Massachusetts, Poznan University of Technology, Poznan University of Technology.
2
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego.
Data publikacji: 14-03-2024
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2023;15 Wydanie Specjalne
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Partycypacja społeczna w praktyce planowania przestrzennego jest szeroko wykorzystywana od lat 60 XX w., niemniej nie został ustalony spójny sposób oceny tego zjawiska. Powodem jest złożoność zagadnienia, a także długi horyzont czasowy potrzebny do oceny procesów planistycznych i rewitalizacji. Celem artykułu jest zestawienie wybranych modeli i wytycznych zarządzania przestrzenią a następnie stworzenie z nich kategorii do analizy przedstawionych w artykule przypadków partycypacji społecznej. Ocena poziomu zaangażowania w proces planistyczny wraz z waloryzacją skutków partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym i rewitalizacji ma stanowić podstawę do określenia wstępnych mierników efektywności partycypacji społecznej. Rezultaty badań mogą posłużyć do stworzenia w przyszłości narzędzia oceny efektywności partycypacji społecznej, pomocnego przy określaniu sposobu i zakresu angażowania społeczności w procesy planistyczne. W wyniku analizy zostały określone kategorie oceny partycypacji: innowacja, zgoda społeczna, inkluzywność, tożsamość, sprawczość, świadomość.