PL EN
PRACA ORYGINALNA
Degradacja rynków w małych miastach jako jedna z przyczyn pogorszenia jakości życia osób starszych na przykładzie rynku w Kórniku
 
Więcej
Ukryj
1
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa
 
 
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2020;2:43-57
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Niniejsze opracowanie jest krótkim zarysem historii rozwoju urbanistycznego Kórnika, małego miasta oddalonego 20 km od Poznania. Szczególny nacisk położono na rozwój centralnego placu w mieście – rynku. Początkowo rynek w miastach pełnił funkcję placu targowego. Wraz z rozwojem funkcji miejskich przy rynkach powstawały główne budowle miejskie: ratusz, kościół czy waga miejska. Po wycofaniu funkcji targowych rynki pozostały głównym, centralnym punktem życia społecznego. Na rynkach odbywały się główne wydarzenia i uroczystości, ale przede wszystkim pełniły one funkcję miejsca spotkań obywateli. Wraz z rozwojem zamożności miast rynki ozdabiane były zielenią, stawiano na nich ławki, upiększano je. Na przełomie XX i XXI w. nadszedł czas „wielkiej renowacji rynków”, która doprowadziła do tego, że wszystkie wyglądają podobnie – betonowe donice z kwiatami, fontanny i miejsca parkingowe. Nie zachęcają mieszkańców, szczególnie starszych, do odpoczynku, a wręcz w związku z brakiem osłaniającej zieleni uniemożliwiają go. Zabetonowany plac z fontanną i mnóstwo samochodów – taki obraz rynku pozostawimy następnym pokoleniom.
 
REFERENCJE (4)
1.
Dolczewska B., Dolczewski Z. (2012). Urbanistyka Bnina i Kórnika od XV do XVII wieku. Kronika Powiatu Poznańskiego, nr 3.
 
2.
Dolczewski Z. (2005). Urbanistyka Bnina i Kórnika. Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej, 27.
 
3.
Jurek T. (2009). Początki miasta Kórnika. Pamiętnik Bibliotek Kórnickiej, 29.
 
4.
Kórnik. Spacer w czasie (2020), https://www.kornik.info.pl/ [dostęp: 26.06.2020].
 
ISSN:2658-2619
Journals System - logo
Scroll to top