PL EN
PRACA ORYGINALNA
Zielone przestrzenie publiczne Poznania
 
 
Więcej
Ukryj
1
Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
 
 
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2020;3:91-106
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Praca jest kontynuacją analizy jakości zagospodarowania przestrzeni publicznych w Poznaniu. Do badania wykorzystano autorską metodę ekspercką, która umożliwia porównanie zróżnicowanej próby badawczej. Poznań jest miastem rozwijającym się dynamicznie, a jego władze stawiają sobie za cel, między innymi poprawę jakości zagospodarowania przestrzennego, także w obszarze przestrzeni publicznych. Ze względu na brak jasnych informacji, co do kierunków, w jakich te zmiany mają zmierzać podjęto próbę oszacowania potencjału miasta ze względu na lokalizację i charakterystykę przestrzeni ogólnodostępnych, które mogą być wykorzystywane przez mieszkańców do spędzania czasu wolnego. Początkowy etap analiz poświęcono ocenie dostępności tych miejsc. W drugim etapie dokonano weryfikacji zachodzących zmian, porównując zagospodarowanie doliny rzeki Warty z analogicznymi przykładami czterech miast. Wyniki przeprowadzanych analiz nie pozostawiają wątpliwości co do nieefektywności wprowadzanych modyfikacji i niewątpliwej szkodliwości braku planów strategicznych dla kształtowania wartościowych przestrzeni publicznych w Poznaniu.
 
REFERENCJE (10)
1.
Baran J., Lis M., Magda I., Ocena korzyści społecznych inwestycji w sport w odniesieniu do ponoszonych kosztów, Raport analityczny, Instytut Badań Strukturalnych, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Warszawa 2016.
 
2.
Bonenberg W., Przestrzeń publiczna w osiedlach mieszkaniowych. Metoda analizy społeczno-przestrzennej, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, Poznań 2007.
 
3.
Chmielewski J.M., Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2001.
 
4.
Januchta-Szostak A., Front wodny Poznania - dolina Warty, rewitalizacja związków z rzeką, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.
 
5.
Januchta-Szostak A., Woda w miejskiej przestrzeni publicznej, modelowe formy zagospodarowania wód opadowych, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.
 
6.
Kołata J., Przestrzeń publiczna Poznania przyjazna seniorom, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2018.
 
7.
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ocena realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego (jst) w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty odnoszących się do spraw kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, Grupa BST, Warszawa 2018.
 
8.
Mokrzyński J., Architektura wolnego czasu, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1990.
 
9.
Urząd Miasta Poznania, Strategia rozwoju miasta Poznania do roku 2030, Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010.
 
10.
WHO. Global recommendations on physical activity for health, http://apps.who.int/iris/handl... (dostęp: 8.01.2019).
 
ISSN:2658-2619
Journals System - logo
Scroll to top