PRACA ORYGINALNA
Kryteria kontekstu i tradycji miejsca w ocenie obiektów architektonicznych– analiza i formalizacja aspektów oceny dla celów inteligentnych sytemów wspomagania decyzji.
Więcej
Ukryj
1
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa.
2
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa
Data publikacji: 14-03-2024
Architektura, Urbanistyka, Architektura Wnętrz 2022;10
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Ochrona dziedzictwa kulturowego wymaga negocjacji na wielu szczeblach organizacji społecznej i angażuje osoby reprezentujące bardzo różne środowiska i posiadające nie-jednokrotnie odmienne stanowiska i ideały. Znalezienie mechanizmów wspomagających procesy decyzyjne w obszarze dziedzictwa – w szczególności tego najnowszego – jest jednym z najpilniejszych zadań badawczych w dziedzinie architektury. W artykule zapro-ponowano strategię i opisano pierwszą część badań, których celem jest stworzenia narzę-dzia opartego
o adekwatny model inteligentnego systemu wspomagania decyzji. W artykule przedsta-wione zostało uzasadnienie wyboru modelu decyzyjnego (DRSA). Zaprezentowane zosta-ły również dwa spośród dziesięciu kryteriów oceny obiektów architektonicznych: kontekstu i tradycji miejsca, służące rozdzieleniu ich zakresów znaczeniowych, a tym samym oraz uniknięcie sytuacji redundancji.